EN
نقشه سایت
پست الکترونیک
۱۳۹۸ سه شنبه ۴ تير
مفسر قرآن در ادامه سلسله جلسات هفتگي انس با قرآن از قوم ثمود گفت
مفسر قرآن در ادامه سلسله جلسات هفتگي انس با قرآن از قوم ثمود گفت
به گزارش روابط عمومي دانشگاه، محفل هفتگي انس با قرآن كريم در مسجد شهداي گمنام دانشگاه برگزار شد و بعد از تلاوت قرآن و تفسير آن نيز مراسم اداي احترام به مقام شامخ شهداي گمنام دانشگاه صورت گرفت.

استاد و پژوهشگر قرآن در اين نشست به نفسير آياتي از سوره نمل پرداخت و گفت: قوم ثمود و پيامبر اين قوم حضرت صالح بود كه در منطقه اي بين مدينه و شام بنام دومه الجندل سكونت داشته و اين منطقه در حال حاضر مدائن صالح ناميده مي‌شود و در نزديك شهر تيما عربستان واقع شده است.
دكتر بهنام با اظهار اينكه همانطور كه در قران آمدده است هنر اين قوم حجاري و سنگ تراشي بوده است اضافه كرد: در كتيبه هاي پادشاهان آشوري قرن 8 ميلادي از قوم ثمود به عنوان قوم لجوج و وحشي ياد شده است.

وي با اظهار اينكه خداوند حضرت صالح را براي هدايت اين جماعت فرستاد خاطرنشان كرد: رسالت و هدف اين پيامبر الهي همانند ساير انبيا اين بود كه خدا را پرستش كنيد و در مقابل خدا ارام باشيد.

حافظ كل قرآن و نهج البلاغه با بيان اينكه قوم ثمود به دو فرقه تقسيم شدند كه عده اي حضرت صالح را پذيرفتند و عده اي ديگر در مقابل او ايستادند گفت: حضرت صالح از سر دلسوزي ، محبت و مدارا قوم خود را نصيحت كرد كه از شتاب به بدي، مصيبت و بلاها بپرهيزيد و با بيان اينكه باشد كه مورد رحمت خداند واقع شويد دعوت به استغفار و توبه نمود.

دكتر بهنام با اشاره به پاسخ اين قوم كه گفتند ما آمدن تو و همراهانت را به فال بد زديم و اين مشكلات اقتصادي و قطحي از زماني كه شما آمده اي رقم خورده است گفت: حضرت صالح نيز پاسخ داد كه فال بد شما نزد خداوند است يعني اعمال زشت شما موجب شده كه اين سرنوشت را پيدا كنيد، مسيرتان را تغيير بدهيد تا ببينيد كه ايا زندگي شما بهتر خواهد شد و بدانيد شما گروهي هستيد كه مورد ازمايش و امتحان قرارگرفته ايد.

وي با تاكيد بر اينكه 9 گروه، رئيس و طايفه بودند كه كارشان فساد بود و مردم ازاينها ياد گرفته كه فاسد باشند و خوي شاهانه در آن ها نفوذ كرده بود گفت: اگر حاكم صالح باشد مردم هم ياد ميگيرند صالح بوده و اگر حاكمي دزد بود، مردم هم دزد ميشوند.

استاد و پژوهشگر قرآن با اظهار اينكه قرآن قصه نيست و تمام مطالب آن داراي نكات عبرت آموز است افزود: حاكمان فاسد و ستمگر در هر آبادي اين دو كار را انجام مي دهند ، يكي اينكه ان جا را به فساد مي كشانند چون خودشان فاسد هستند و دوم اينكه عزيزان ان سرزمين را ذليل مي كنند .

دكتر بهنام با بيان اينكه گاهي انسان ممكن است بر اساس ندانم كاري، غيرعمدي و سهل انگاري فسادي انجام دهد و بعد پشيمان شده و خود را اصلاح كند گفت: قوم صالح، عمدا فساد مي كردند وبه دنبال اصلاح هم نبودند و از آنجايي كه حضرت صالح را مزاحم خويش مي دانستند، اين نه نفرهم قسم شدندونقشه كشيدند تا حضرت صالح را شبانه به قتل برسانند و پس‌ ‌از‌ ‌آن‌ بگويند ‌كه‌ ‌ما خبر نداريم و محل‌ قتل‌ و هلاكت‌ ‌او‌ ‌را‌ نديدم.

وي در اين خصوص به ليله المبيت و اينكه چهل نفر از سران قريش تصميم گرفتند حضرت محمد(ص) را به قتل برسانند اشاره كرد و گفت: شبي كه حضرت علي(ع) در بستر پيامبر خوابيد، تا پيامبر(صلى الله عليه وآله وسلم)بتواند از حلقه محاصره دشمن، كه اطراف خانه اش تشكيل داده بودند، عبور كرده و به مدينه هجرت نموده در تاريخ اسلام ليله المبيت مي گويند و حضرت علي در اين شب اوّلين سجده شكر را در اسلام را بجا آورد.

استاد بهنام با اشاره به سخن پيامبر كه فرمودند مملكت و حكومت باكفر سرپا مي ماند اما باظلم هرگز سرپا نمي شود واين نشانه اي است براي كساني كه اهل علم وانديشه و فهم هستند گفت: كساني كه به خدا ايمان داشته باشند، تقواي الهي را در زندگي مراعات مي كنند.

 
 
منبع: وبدا-روابط عمومي دانشگاه تعداد بازدید: 638 تاریخ درج: 1397/10/10
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:3
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal