EN
نقشه سایت
پست الکترونیک
۱۳۹۸ شنبه ۳ اسفند
دكتر دستجردي: هر نوع بكارگيري نيرو بدون طي فرايند گزينش ممنوع است
دكتر دستجردي: هر نوع بكارگيري نيرو بدون طي فرايند گزينش ممنوع است

بمناسبت سالروز تشكيل گزينش فرصت را مغتنم شمرديم و به اين بهانه گفتگويي با دكتر رضا دستجردي مدير هسته گزينش دانشگاه انجام گرفت كه شرح آن به صورت ذيل مي باشد.

جناب آقاي دكتر در ابتدا از چگونگي تشكيل روز گزينش بگوييد.

بر اساس فرمان رهبر كبير انقلاب اسلامي حضرت امام خميني رضوان الله تعالي عليه در 15 دي ماه سال 1361 در خصوص بازنگري در شكل و فرايند گزينش، هسته هاي گزينش در كشور تاسيس و فعال شد و بنابراين اين روز بنام گزينش در تقويم كشور ثبت گرديده است.

هدف و رسالت هسته گزينش در هر دستگاهي چيست؟

ورود افراد سالم و صالح به دستگاه براي خدمت رساني بهتر به مردم است بنابراين هدف گزينش، هدفي والا و ارزشمند است. در واقع گزينش يعني انتخاب بهترين ها براي انجام امور اداري و خدمات رساني دستگاه هاي اجرايي

مثالي كه مي توانم در اين باره بيان كنم اينكه وقتي انسان براي انجام كاري در منزلش دنبال انتخاب فردي مناسب و خيلي خوب است يعني كسي كه آدم چشم پاكي باشد، آدمي اخلاقي، امانتدار، مسئوليت پذير و اهل كار باشد در واقع انسان براي اينكه كسي در خانه اش برايش كار كند و پول بدهد دنبال گزينش بهترين اشخاص است بنابراين دستگاه هاي دولتي و اداري هم مي خواهند به افرادي حقوق بدهند كه انجام خدماتي را از آن افراد خريداري كنند پس به دنبال اين هستند كه اين اشخاص از بهترين افراد باشند و سلامت دستگاه با انتخاب و گزينش بهترين ها تامين و تضمين مي شود.

بكارگيري و جذب افراد بدون طي فرايند گزينش امكان پذير هست؟

نكته اي كه بايد به آن اشاره كنم و خواهشم اين است كه همه مديران دستگاه هاي اجرايي در سطح استان توجه ويژه اي به آن داشته باشند اينكه در قانون آمده است هر نوع بكارگيري نيرو اعم از پيماني، قراردادي، روز مزد و ... بدون طي فرايند گزينش ممنوع و هرنوع پرداختي به افرادي كه گزينش نشده اند خلاف مقررات است و من در همين جا از اين فرصت استفاده ميكنم و از همه مديران دستگاه مي خواهم كه قانون را رعايت كنند و هيچ نوع بكارگيري نيرو بدون گزينش در دستگاه نداشته باشند چرا كه به لحاظ مقررات اگر چنين امري اتفاق بيفتد خلاف است

معرفي افراد به گزينش به چه نحوي صورت مي پذيرد؟

معرفي اشخاص براي بكارگيري صرفاً از طريق افراد داراي جايگاه قانوني امكان پذير است بنابراين هر واحد و حوزه اي نمي توانند به طور مستقيم به گزينش نيرو معرفي كنند. رئيس و معاون توسعه مديريت و منابع هر دستگاه و در دانشگاه همچنين معاونت بهداشتي براي جذب نيروهاي طرح پزشك خانواده جايگاه هايي هستند كه مي توانند افرادي را براي طي فرايند گزينش معرفي نمايند. ساير حوزه ها و مديران دستگاه اجازه معرفي و بكارگيري نيرو ندارند كه لازم است همه ما به اين قانون توجه داشته باشيم و بر رعايت آن تاكيد شود.

آيا افراد در طول دوران خدمت فقط يكبار گزينش مي شوند؟

كليه نيروهايي كه پيماني و قرارداد يكساله دارند پرونده هايشان ساليانه يك بار بررسي مي شود و هر سه سال يكبار هم بررسي جامعتري صورت مي گيرد، در دستگاه اجرايي نبايد كساني باشند كه عملكرد خوبي ندارند و از اخلاق و رفتار مناسب و نظم و مسئوليت خوبي برخوردار نيستند و به عبارتي از بيت المال حقوق بگيرند ولي به اندازه حقوقي كه ميگيرند كار انجام ندهند. بنابراين افراد ساليانه بررسي مي شوند كه آيا ضوابط و شرايط مربوط به مباحث اداري، اخلاقي و عمومي را دارا مي باشند يا خير و كليه نيروها تا زمان تبديل وضعيتشان به رسمي قطعي بررسي پرونده هايشان بر عهده گزينش مي باشد.

لازم به اشاره است كه براي طي مراحل گزينش و اينكه پلكاني به وضعيت رسمي قطعي برسند، هيچ چيز نياز نيست جز عملكرد مطلوب، اخلاق و شخصيت درست در دستگاه يعني بايد فرد عملكرد خوبي داشته باشد و داراي ضوابط عمومي و اخلاق مناسب براي ارائه خدمات باشد

از لحظات خوب و بد هسته گزينش  بگوييد؟

يكي از بهترين لحظات، وقتي است كه يك جوان با شرايط اخلاقي و رفتاري و عملكردي كه در جامعه داشته است، صدور راي مثبت مي شود و براي اشتغال به دستگاه معرفي مي شود، در واقع يك لحظه خوب و شاد براي افراد شاغل در هسته گزينش هست چون از همين معرفي و تاييد سرنوشت فرد و خانواده اش ،درآمد و تمام مراحل زندگي فرد تقريبا به نحوي تحت تاثير قرار مي گيرد.

و لحظاتي ناخوشايند است كه يك فرد، چارچوپ ها و ضوابط اخلاقي و رفتاري و شخصيتي و عملكردي را در جامعه يا دستگاه رعايت نكرده يا به قانون آن طور كه بايد احترام نگذاشته است و جمع بندي نظرات اين مي شود كه فرد واجد ضوابط و صلاحيت جذب و يا ادامه همكاري تشخيص داده نمي شود. كه لحظه خوبي براي هيچ يك از همكاران گزينش نيست چون ما عملاً به اينكه فردي خداي ناكرده مسير شغليش مسدود شود، درآمدش دچار مشكل و يا شغلش را از دست بدهد قلباً راضي نيستيم بنابراين تا حدي تلاش ميكنيم كه فرد مسيرهاي اصلاحي را بگذراند و خداي ناكرده زندگيش دچار تلاطم و چالش نشود.

پايگاه اطلاع رساني روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي بيرجند، ضمن تبريك سالروز تشكيل گزينش به همكاران تلاشگر و زحمتكش هسته گزينش دانشگاه، توفيقات روزافزونشان را در سايه توجهات حضرت وليعصر(عج) از خداوند متعال مسئلت مي نمايد.
منبع: وبدا-روابط عمومي دانشگاه تعداد بازدید: 671 تاریخ درج: 1393/10/15
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal