EN
نقشه سایت
پست الکترونیک
۱۳۹۸ دوشنبه ۵ اسفند
بررسي بسته تامين مراقبت هاي اوليه سلامت در مناطق حاشيه نشيني
بررسي بسته  تامين مراقبت هاي اوليه سلامت در مناطق حاشيه نشيني
بنا به گزارش روابط عمومي دانشگاه، نشست تخصصي بررسي دستور العمل اجرايي بسته خدمت تامين مراقبت هاي اوليه سلامت در مناطق حاشيه نشيني با حضور دكتر علي اكبر سياري معاون بهداشت مقام عالي وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي، محمد حسيني معاون سياسي امنيتي اجتماعي استانداري خراسان جنوبي، دكتر كامبيز مهديزاده معاون بهداشتي دانشگاه، روساي شبكه هاي بهداشت و درمان شهرستان ها و معاونين فني و اجرايي ، مديران و كارشناسان ستادي مركز بهداشت استان و مدير درمان دانشگاه عصر شنبه 94/02/19 در محل سالن اجتماعات معاونت بهداشتي برگزار گرديد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي با بيان اينكه اولويت اول طرح تحول در حوزه بهداشت خدمت رساني به روستائيان، عشاير و مردم شهرهاي زير 20 هزار نفر بود كه دستاوردهاي بسيار خوبي داشت به ارائه خدماتي از آن به شرح ذيل پرداخت:
تامين پزشك مورد نياز و دستيار پزشك تحت عنوان ماما و تامين 436 قلم دارو و ارائه خدمات بهداشت دهان و دندان كه قبلاً تاكيد شده بود
اضافه شدن واكسن پنتاوالان، ساخت و تجهيز حدود 1700 محل زيست پزشك كه تعداد زيادي از آنها در خراسان جنوبي بوده است و ارائه بسته خدمت براي بيماري هاي مزمن واگير
تعمير و تجهيز حدود 3000 از واحدهاي بهداشتي شامل خانه بهداشت، مراكز بهداشتي
ساخت 2000 خانه بهداشت جديد كه 1000 تا به بهره بردراي رسيده است.
دكتر سياري بهره مندي 10 ميليون و 100 هزار نفر  كه در 700 سكونتگاه غير رسمي زندگي مي كردند و به مراقبت هاي اوليه دسترسي نداشتند را برنامه دوم تحول حوزه بهداشت براي حاشيه شهر دانست و گفت:
دولت تصميم دارد مردم به خدمات اوليه دسترسي داشته و از آن بهره مند شوند و از آنها حفاظت مالي هم بعمل آيد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: براي مناطق حاشيه نشيني برنامه اي تدوين كرديم كه در دست اجرا است و در 3 استان خراسان رضوي شهر مشهد براي 1 ميليون و 250 هزار نفر، در تبريز و همينطور در استان البرز شهر كرج براي 1 ميليون و 100 هزار نفر  اين خدمت به بهره برداري رسيده است و اميدواريم 2 تا 3 ماه ديگر براي بيش از 10 ميليون نفر اين خدمت فراهم شود.
وي افزود: در شهرهاي بين 20 تا 50 هزار نفر كه حدود 4/5 ميليون نفر جمعيت را شامل مي شود براي هر 3000 نفر يك مراقب سلامت، هر 12000 نفر يك پايگاه سلامت و هر 3 تا 4 پايگاه، يك مركز سلامت جمعيت در نظر گرفتيم كه در اين مركز،  پزشك و يك نفر كارشناس تغذيه، يك نفر كارشناس سلامت روان و كارشناس بهداشت محيط و حرفه اي  حضور دارد.
ضمن اينكه برنامه بعدي ما اين است كه براي 18 ميليون نفر ساكنين شهرهاي 50 تا 500000هزار نفري در سالجاري به تدريج اين سيستم را به صورت پويا و فعال ارائه كنيم.
معاون بهداشت مقام عالي وزارت بهداشت با بيان اينكه يكي از برنامه هاي ما ايجاد ساختار جديد است گفت: بهداشت عمومي در راستاي شعار سازمان جهاني بهداشت «ايمني غذا از مزرعه تا سفره»، آب سالم، هواي پاك، آموزش بهداشت (يعني ارتباط سطح سلامت و سواد سلامت مردم) و خود مراقبتي جزء اولويت هاي ماست.
دكتر سياري اهميت به بيماري هاي غيرواگير را از برنامه هاي عمده و مهم حوزه بهداشت دانست و افزود:
4 عامل خطر كم تحركي، رژيم غذايي ناسالم، مصرف سيگار و الكل منجر به 4 بيماري سرطان، بيماريهاي مزمن تنفسي، ديابت و حملات قلبي مغزي تحت عنوان سكته قلبي و مغزي مي شود و برنامه ما اين است كه تا 25% مرگ ناشي از اين موارد را تا سال 2025 كاهش بدهيم و در حال حاضر بين سنين 30 تا 70 سالگي حدود 83 هزار نفر به علت اين 4 تا عامل فوت مي كنند.
وي اعتبارات امسال را معادل اعتبارات سال گذشته دانست و گفت: اعتبارات افزايش پيدا نكرده است و اميدواريم با همين اعتبارات برنامه هايمان را به نتيجه برسانيم.
شايان ذكر است در اين نشست كه نزديك به 4 ساعت طول كشيد، تمامي همكاران حاضر در جلسه ضمن معرفي خويش به ارائه گزارش مختصري از فعاليت هاي خويش پرداختند و روند اجرايي ارائه بسته خدمت حاشيه نشيني در استان مورد بحث قرار گرفت.
دكتر مهديزاده معاون بهداشتي دانشگاه، از اجراي طرح حاشيه نشيني در 7 پايگاه سلامت شهرستان بيرجند و يك پايگاه سلامت در فردوس خبر داد و گفت: ثبت نام متقاضيان به همكاري در رشته هاي بهداشت عمومي و مامايي و قرارداد با شركت صورت گرفته است و طي روزهاي آينده مراحل گزينش و شروع به كار نيروهاي مورد نياز انجام خواهد گرفت.
لازم به ذكر است قبل از آغاز نشست دكتر سياري از واحدهاي مختلف مركز بهداشت استان بازديد و ضمن ديدار با همكاران مركز، از نزديك در جريان روند ارائه خدمات بهداشتي و ثبت آمار و اطلاعات بهداشتي قرار گرفت.

منبع: وبدا-روابط عمومي دانشگاه تعداد بازدید: 590 تاریخ درج: 1394/02/21
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal