EN
نقشه سایت
پست الکترونیک
۱۳۹۸ چهارشنبه ۷ اسفند
در افتتاحيه نمايشگاه پويايي، بالندگي و جواني جمعيت ميزان نرخ باروري كلي استان بيش از 2/3 عنوان شد.
در افتتاحيه نمايشگاه پويايي، بالندگي و جواني جمعيت ميزان نرخ باروري كلي استان بيش از 2/3 عنوان شد.
بنا به گزارش روابط عمومي دانشگاه، نمايشگاه پويايي، بالندگي و جواني جمعيت، صبح روز سه شنبه 5 خردادماه در محل مركز بهداشت بيرجند افتتاح و تا 12 خرداد ماه داير خواهد بود
رئيس مركز بهداشت بيرجند ضمن تشكر از حضور مسئولين دانشگاهي و شهرستاني در مراسم افتتاحيه گفت: اين نمايشگاه با عنايت به سالگرد ابلاغ سياست هاي جديد جمعيتي كشور توسط مقام معظم رهبري و تقارن با هفته جوان و سالروز ولادت حضرت علي اكبر(ع) برپا شده است.
 
دكتر جمشيد مشايخي جم با اعلام اينكه نمايشگاه از امروز لغايت 12 خردادماه بجز روز جمعه از ساعت 8 لغايت 14 آمادگي حضور و استقبال بازديدكننده را دارد از خدمات رايگان نمايشگاه به شرح ذيل نام برد: توزيع 1000 محموعه آموزشي ده جلدي خانواده شاد و پايدار و 1000 مجموعه آموزشي با عنوان شعار امسال ايمني غذا از مزرعه تا سفره و 500 عدد DVD ساقدوش ويژه مزدوجين جوان و 220 جلد كتاب سن و ناباروري و كتاب هاي مهارت هاي فرزند پروري و....
وي با بيان موضوعات و اهداف برپايي نمايشگاه به تشريح غرفه هاي اين نمايشگاه پرداخت و از برپايي غرفه بهداشت محيط در اين نمايشگاه به مناسبت هفته بدون دخانيات(4 تا 10 خردادماه) نيز خبر داد.
رئيس مركز بهداشت بيرجند با اعلام اينكه در طول مدت برگزاري نمايشگاه روزانه كارگاه هاي آموزشي در محل سالن شهيد محبيان مركز برگزار مي شود گفت: كارگاه هاي آموزشي پيشگيري از بلايا، امداد و نجات، سوانح و حوادث، مشاوره و مهارت هاي فرزند پروري، عوارض دخانيات ازدواج جوانان و... عناوين اين كارگاه ها خواهد بود.
وي از پخش كليپ هايي در رابطه با خانواده شاد و مسائل مرتبط با سياست هاي جديد جمعيتي نيز خبر داد.
دكتر مشايخي دو سياست تشويق به ازدواج و فرزندآوري را با توجه به مراجعه روزانه گروه هدف  براي آزمايشات ازدواج و مراقبت هاي دوران بارداري را دليل برپايي نمايشگاه در محل مركز بهداشت بيرجند دانست و افزود: اطلاع رساني خوبي انجام شده است و اميدوارم نمايشگاه پيام خود را به نحو احسن برساند
معاون بهداشتي دانشگاه و رئيس مركز بهداشت استان با اعلام اينكه يكسال از ابلاغ سياست هاي جميعتي توسط مقام معظم رهبري مي گذرد و اين نمايشگاه به صورت همزمان كشوري برگزار مي شود گفت: با توجه به اينكه جميعت و تركيب جميعتي يكي از مولفه هاي قدرت هر دولت و ملتي محسوب مي شود و از جهت اينكه در طي سال هاي گذشته تهديداتي از اين سمت متوجه كشور شده است مقام معظم رهبري تغيير در رويكردهاي جمعيتي را لازم دانستند و  بعد از مشورت با خبرگان و متخصصين اين امر سياست هاي جديد جميعتي اتخاذ و براي اجرا به دستگاه هاي دولتي ابلاع شد.
 
دكتر كامبيز مهديزاده با بيان اينكه خوشبختانه در طي يكسال گذشته اقدامات خوبي صورت گرفت تا تركيب جميعتي رو به اصلاح برود افزود: اين نمايشگاه نيز در ادامه همان اقدامات مي باشد كه هدف آن ادامه فعاليت هاي اطلاع رساني و اموزشي در راستاي سياست هاي جديد جميعتي مي باشد كه انشالله بهره مناسبي به بازديدكننده ها بدهد و شاهد اين باشيم كه اهداف سياست هاي مذكور هر روز گسترش ييدا كند.
لازم به ذكر است موضوعات اين نمايشگاه آمادگي براي ازدواج، ازدواج، تندرستي خانواده، بارداري و فرزندآوري، زايمان و مراقبت هاي پس از آن، فرزندپروري، مديريت منابع خانواده، مديريت استرس و بحران، ناسازگاري و مديريت آن و شيوه زندگي و اختلالات ناباروري مي باشد.
گفتني است در حاشيه بازديد از غرفه هاي نمايشگاه، معاون بهداشتي دانشگاه اعلام داشت: يكي از شاخص هاي مهمي كه رصد مي كنيم شاخص TFR (ميزان باروري كلي جمعيت) است به  اين معني كه يك زن بطور متوسط در دوران بارداري خود مي تواند چند فرزند به دنيا آورد. كه اگر ميزان آن كمتر از 2/1 باشد جميعت جايگزين خود را پيدا نمي كند
دكتر مهديزاده  شاخص TFR در  كل كشور را حدود 1/8  و كمتر از حد جايگزيني دانست و با بيان اينكه در كل استان خراسان جنوبي سال گذشته 17000 تولد داشته ايم افزود: خوشبختانه در خراسان جنوبي اين شاخص بالاتر از 2/3 است ولي باتوجه اينكه دومين استان سالمند كشور هستيم و اينكه مهاجرت به خارج استان بالاست اين موارد مي تواند تهديدي براي كاهش جميعت به شمار رود.
دكتر مهديزاده از دستگاه هاي فرهنگي فراهم كردن مقدمات ازدواج آسان و تسهيل اين امر را خواستار شد.
 
منبع: وبدا-روابط عمومي دانشگاه تعداد بازدید: 380 تاریخ درج: 1394/03/07
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3.67 تعداد کل امتیازها:3

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal