EN
نقشه سایت
پست الکترونیک
۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۸ شهريور
پرداخت مبتني بر عملكرد در حال اجرايي شدن است
پرداخت مبتني بر عملكرد در حال اجرايي شدن است
معاون درمان دانشگاه در ضيافت افطاري و ديدار صميمي پرستاران با امام جمعه شهرستان بيرجند در شنبه شب 94/04/13  با اشاره به دورنماي نقشه سلامت استان و بيان اينكه در خراسان جنوبي 9 بيمارستان فعال داريم گفت: 2 بيمارستان ارتش و تأمين اجتماعي بيمارستان هاي غير دانشگاهي هستند و 7 بيمارستان دانشگاهي شامل 2 مركز آموزشي درماني در مركز استان كه مراكز ريفال و تروماي استان هستند، 5 بيمارستان در ساير شهرها فعال داريم، 3 بيمارستان نيز در بخش هاي سرپايي (اورژانس، كلينيك هاي تخصصي، آزمايشگاه، راديولوژي و سونوگرافي) سال گذشته راه اندازي شده اند و 5 بيمارستان هم در دست ساخت داريم كه در بيرجند بيمارستان تأمين اجتماعي در شرف بهره برداري است و اميدواريم بيمارستان رازي تا يكسال ديگر به بهره برداري برسد.
دكتر گنجي فرد با بيان اينكه تعداد تخت هاي فعال در سطح استان ما در سال گذشته 820 تخت بوده است و در چند ماه گذشته 25 تخت افزوده شده است گفت:‌از اين تعداد 740 تخت مربوط به بيمارستان هاي دانشگاه مي باشد و علاوه بر اين 105 تخت ويژه در بخش هاي ICU، NICU ، PICU و CCU داريم و 245 تخت ستاره دار كه تخت هايي هستند كه عملاً نيرو بري و منابع انساني و مالي زيادي صرف آن مي شود و جزء تخت هاي فعال و در واقع اشغال تخت هم قرار نمي گيرد كه شامل اورژانس، دياليز، اتاق عمل و ريكاوري است.
وي افزود: حدود 1600 نيرو مشاغل پرستاري در مجموعه دانشگاهي استان داريم كه 1120 نفر در بيمارستان ها مشغول به كار هستند، 230 نفر در مراكز بهداشتي درماني روستايي و شهري، 210 نفر در پايگاه هاي اورژانس و 90 نفر در بخش هاي ستادي و دانشكده ها مشغول به فعاليت هستند و حدود 200 نفر نيز در بيمارستانهاي غير دانشگاهي مشغول به كار هستند.
معاون درمان دانشگاه با بيان اينكه از بعد آموزشي 8 دانشكده و آموزشكده پرستاري و مامايي در استان داريم گفت: مجموعاً‌حدود 300 نفر فارغ التحصيل از اين دانشكده ها داريم كه معمولاً حدود 50 درصد در قالب نيروهاي طرحي بكارگيري مي شوند.
وي خاطرنشان كرد: از نظر سطح تحصيلات نيروه هاي پرستاري و حرفه هاي وابسته 7 نفر با مدرك دكترا، كارشناس ارشد 50 نفر و 1170 نفر كارشناس، 200 نفر كاردان و 230 نفر ديپلم به تفكيك نيروهاي پرستاري مشغول به كار مي باشند.
دكتر گنجي ادامه داد: از نظر نوع نيروها، 15% طرحي مي باشند، 18% در قالب شركت هاي خدماتي به كارگيري شده اند و ساير موارد شامل پيماني، رسمي و قراردادي 67% تشكيل مي دهند.
معاون درمان دانشگاه در ادامه به مشكلات پرستاري اشاره نمود و گفت: يكي از مشكلات پرستاران افزايش حجم كار است، به خصوص با گسترش بخش ها كه هر روز شاهد راه اندازي بخش و خدمت جديدي هستيم و همچنين اجراي طرح تحول نظام سلامت كه آمار و كميت بيماران را افزايش داده و همچنين ارتقاء‌كيفيتي كه مدام در دستور كار وزارتخانه است كه بار سنگيني بر پرستاران ما تحميل مي كند.
وي با اظهار اينكه به موازات تبليغاتي كه براي طرح تحول نظام سلامت و عرصه هاي بهداشت و درمان كشور صورت مي گيرد توقعات مردم ويژه و افزوده مي شود تصريح كرد: رسانه هاي جمعي و ارگان هاي خارج دانشگاه مي توانند نقش بزرگي در شناساندن سختي كار قشر پرستاري و پزشكي داشته باشند و در واقع مؤثر باشند.
دكتر گنجي فرد تركيب جمعيتي مشاغل پرستاري استان را 80% خانم و 20% نيروها را آقا  اعلام كرد و افزود: اصولاً اين تركيب معادل با ساير نقاط كشور مي باشد و در كلاس هاي درس هم همين تركيب وجود دارد كه بايستي در گزينش نيروها و قبولي ها دانشگاه اين مسئله مد نظر قرار گيرد تا انگيزه بيشتري براي نيروهاي مرد براي ورود به مشاغل پرستاري ايجاد شود.
وي بيان داشت: پراكندگي استان باعث مي شود نسبت اعزام هاي دشوارتر بيشتر باشد و اعزام دشوارتر نيروي مرد را مي طلبد و اين بار مضاعفي را تحميل مي كند و نياز به وجود نيروي مرد را بيشتر مي كند.
معاون درمان دانشگاه با اعلام اينكه حداقل 200 نيرو براي ارائه حداقلي خدمات پرستاري كمبود داريم افزايش مدت زمان مرخصي زايمان را هم از عوامل تاثيرگذار افزايش حجم كار پرستاران دانست
دكتر گنجي فرد  به ارائه آماري از بستري ها و ويزيت هاي واحدهاي ارائه خدمت به شرح ذيل اشاره نمود:
در سال 1392 ، 71 هزار بستري داشته ايم كه به 78 هزار بستري در سال 93 رسيده است و آمار مراجعين به پاراكلينيك ها از 530 هزار در سال 92 به 590 هزار در سال 93 رسيده است و آمار ويزيت هاي تخصصي از 66 هزار در سال 92 با يك رشد 4 برابري به 240 هزار رسيده است و آمار ويزيت هاي فوق تخصصي از 13 هزار به 50 هزار نفر رسيده است.
وي با بر شمردن اقدامات سال 93 و چند ماه گذشته سال 94 در دانشگاه علوم پزشكي بيرجند به موارد زير پرداخت: بكارگيري 310 نفر پرستار در قالب محور هتلينگ طرح تحول سلامت در دو مرحله دي ماه پارسال و ارديبهشت ماه صورت گرفته است.
60 نفر دانشجوي پرستاري و رشته هاي وابسته ترم هاي 7 و 8 با مجوزي كه وزارت بهداشت صادر نموده است با سقف 100 ساعت كار در ماه به كارگيري شده اند كه قسمتي از بار درماني را به دوش بكشند و همچنين تمديد طرح 50 نفر از نيروهاي طرحي داشته ايم.
اصلاح چارت تشكيلاتي اقدام ارزنده اي بود كه در دو ماه گذشته انجام شد و مجوز استخدام 100 نفر نيروي گرفته شده كه آزمون استخدامي در ماه گذشته برگزار شد كه اميدواريم طي دو سه ماه آينده نيروها بكارگيري شوند.
بكارگيري نيروهايي كه در سال 92 براي 3 تا بيمارستان 32 تختخوابي ما استخدام و گزينش شده بودند در حال انجام است كه تعدادي از آنها در هفته هاي گذشته شروع بكار كرده اند و مابقي هم در هفته هاي آينده شروع بكار خواهند نمود.
پرداخت مبتني بر عملكرد در راستاي تحول سلامت  اقدام مهم ديگري بود كه در حال اجرايي شدن است و باعث مي شود پرداختي پرستاران افزايش پيدا كند و هم اينكه تصور ما اين است كه اين پرداخت به عدالت نزديكتر است.
بازنشستگي قبل از موعد 25 سال هم اجرايي شده است و برگزاري چهارمين دوره انتخابات نظام پرستاري كه در 29 خرداد در دو حوزه قاين و بيرجند انجام شد و نتايج آن هم اعلام شده است كه اقدام مهم ديگري بود.
منبع: وبدا-روابط عمومي دانشگاه تعداد بازدید: 946 تاریخ درج: 1394/04/16
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal