EN
نقشه سایت
پست الکترونیک
۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۸ شهريور
افتتاح همزمان سه پايگاه سلامت در بيرجند و فردوس
افتتاح همزمان سه پايگاه سلامت در بيرجند و فردوس
بنا به گزارش روابط عمومي دانشگاه، دو پايگاه سلامت حاشيه شهر در محله هاي موسي بن جعفر(ع) و ظفر همراه با پايگاه سلامت شهرستان فردوس به طور همزمان صبح روز يكشنبه 94/04/14 افتتاح شد.
رئيس مركز بهداشت شهرستان بيرجند با بيان اينكه امروز شاهد افتتاح دو پايگاه سلامت حاشيه شهر هستيم كه از برنامه هاي طرح تحول سلامت عرصه بهداشت در دولت تدبير و اميد هست گفت: با توجه به گذر اجتماعي، گذر اپيدميولوژيك و گذر دموگرافيك و با توجه به عدم توازن جمعيتي كه در حاشيه شهر ايجاد شده بود و نسبت مهاجرت در روستا و شهر كه تركيب جمعيتي جديدي را ايجاد كرده بود و بيماري كه مثل گذشته نگران بيماري هاي عفوني نيستيم و بيشتر بيماري هاي غير واگير مثل فشارخون و ديابت نگران كننده است، نيازها تغيير كرده است و متناسب با آن بايستي بستر ارائه خدمات بهداشتي هم تغيير كند و اين پايگاه هاي حاشيه نمادي از اين تغييرات است كه به عنوان طرح تحول اجرا مي شود.
دكترجمشيد مشايخي جم با اعلام اينكه 7 پايگاه سلامت در طي دو هفته آينده راه اندازي مي كنيم افزود: 2 پايگاه امروز، 3 پايگاه ديگر تا آخر هفته و 2 پايگاه هم در هفته آينده افتتاح خواهد شد كه انشاءالله تا پايان ماه مبارك رمضان رسالتمان را در اين زمينه انجام خواهيم داد.
معاون بهداشتي دانشگاه با بيان اينكه در ابتداي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران تركيب جمعيتي كشور بيشتر جمعيت روستايي و نيازمند مراقبت و ارائه خدمات سلامت بود گفت: طبيعتاً نظام شبكه كه طراحي شد با نگاه ارائه خدمت به اين عزيزان بوده است و تهديدهاي سلامت باعث مي شد كه مبناي ارائه خدمت در نظام سلامت بر اساس نيازهاي آن زمان طراحي شود كه بعد از گذشت 3 دهه همانطور كه شاهد هستيم تقريباً جمعيت شهر و روستا از لحاظ حجم جابجا شده است و مبينيم كه بين 70 تا 75 درصد جمعيت كشور درشهرها بخصوص حاشيه شهرها ساكن هستند و جمعيت روستايي در اكثر استان ها تحليل رفته است.
 دكتر مهديزاده با اظهار اينكه جابجايي جمعيت بيشتر در حاشيه شهر اتفاق افتاده است افزود: خوشبختانه امروزه با اقداماتي كه نظام سلامت در 3 دهه اخير انجام داده است از تهديدهاي اپيدميولوژي بيماريهاي واگير گذر كرديم و البته شرايط جديدي حاكم شده است و بيشتر بيماري هاي مردم ناشي از بيماري هاي قلبي عروقي، سرطان ها، حوادث و بيماريهايي كه مرتبط با رفتار، تغذيه و الگوي زندگي انسان است كه ارائه خدمات هم بايد به همان نسبت دچار تغيير شود.
معاون بهداشتي دانشگاه مهمترين كاركرد بسته خدماتي حاشيه شهرها را ارائه بسته هاي خدمت سطح اول شامل بسته هاي مراقبتي جمعيت دانست و گفت: بسته هاي خدمات مراقبت مادر و كودك، خدمات مامايي، واكسيناسيون و آموزش سلامت در اين پايگاه هاي ارائه خواهد شد و انشاءالله با مراقبت فعالي كه از جمعيت خواهند داشت شاهد ارتقاء سلامت مردم خواهيم بود.
دكتر مهديزاده يكي از تفاوت هاي اين پايگاه ها با ساير مراكز ارائه خدمات بهداشتي درماني را فعال بودن آنها دانست و افزود: اگر فردي در جمعيت نيازمند مراقبت باشد منتظر مراجعه او نخواهيم بود و قطعاً همكاران بنده با استفاده از ظرفيت هاي موجود مثل رابطين، تماس هاي تلفني و مراجعه به درب منزل، خدمات را به فرد ارائه خواهند كرد.
وي با بيان اينكه هدف كلان برنامه حاشيه شهرها ارتقاء سطح فرهنگ يا سطح سواد سلامت مردم است گفت: بيشتر تهديدهايي كه در حال حاضر وجود دارد ناشي از مشكلاتي نظير تغذيه، كم تحركي، سبك زندگي و الگوي رفتاري مردم است كه ما انتظار داريم با تكميل شدن چرخه خدمات شاهد اين باشيم كه روز به روز اين تهديدات كمتر شود.
 
 دكتر مهديزاده با اشاره به اينكه سرانه مصرف نمك در كشور ما 3 برابر مصرف جهاني است گفت: ‌سرانه مصرف نمك در كل دنيا حدود 5 گرم در روز به ازاي هر نفر است و در كشور ما اين ميزان 13 تا 15 گرم مي باشد كه اگر موفق شويم 1/3اين ميزان مصرف را كم كنيم تقريباً به اندازه 5 درصد بار بيماريهاي جامعه را كاهش خواهيم داد كه تقريباً معادل تمام تجهيزات تشخيصي راديولوژي و سونوگرافي و MRI است. به عبارتي تجهيزات تشخيصي كه دولت با هزينه هاي سنگين آنها را خريدراي مي كند و به نوعي مي توان گفت تغيير رفتاري به اين كوچكي، تغيير بزرگي را رقم مي زند كه انشاءا... با همكاري مردم شاهد رسيدن به اين اهداف باشيم.
وي به ساير بسته هاي طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت اشاره نمود و گفت: پزشك خانواده روستايي و در جمعيت هاي زير 20 هزار نفردر شهرها، كه تقريباً تمام مراكز بهداشتي درماني سطح استان ما فعال است و كمتر مركزي را فاقد پزشك داريم كه اين يكي از بركات برنامه طرح تحول سلامت است.
رئيس مركز بهداشت استان برنامه بعدي را ارائه خدمات به جمعيت هاي بين 20 تا 50 هزار نفر دانست و افزود: در شهرهايي كه بين 20 تا 50 هزار نفر جمعيت دارند الگويي شبيه همين الگويي كه اعلام كردم استقرار پيدا خواهد كرد و خدمات در اين شهرها هم ارائه خواهد شد و در ادامه به ساير شهرهاي بالاي 50 هزار نفر تعميم خواهد شد كه در استان ما فقط بيرجند شامل اين قضيه خواهد شد كه انشاءا... تا پايان سال اين بسته را به كل استان گسترش خواهيم داد.
دكتر مهديزاده بسته بعدي را ارتقاء سواد سلامت مردم و توسعه خود مراقبتي بر شمرد و گفت: يكي از مهمترين اهداف ما كمك به مردم در نگه داري سلامت خودشان است كه انشاءا... با زيرساخت هايي كه ايجاد خواهد شد به اين هدف هم برسيم و بسته بعدي، همكاري بين بخشي و نهادينه كردن اين همكاري هاست كه تقريباً از سال گذشته شروع شده است و قراردادها و تفاهم نامه هايي با دستگاه هايي كه به نحوي در سلامت مردم نقش دارند بسته شده است.
وي افزود: برنامه هاي بهداشت عمومي مثل آب سالم، غذاي سالم، رفتارهاي تغذيه اي و هواي پاك از بسته هاي ديگري است كه به تدريج اجرا خواهد شد كه در نهايت موجب ارتقاء سلامت مردم در جامعه خواهد شد.
دكتر مهديزاده از افتتاح همزمان پايگاه سلامت در فردوس به همراه دو پايگاه بيرجند خبر داد و گفت: انشاءا... افتتاح اين پايگاه هاي سلامت قدمي براي ارتقاء سلامت مردم در حاشيه شهرها باشد و شاهد ارتقاء روزافزون وضعيت سلامت و ارتقاء شاخص هاي بهداشتي در اين منطقه باشيم و تقارن اين افتتاح را با ليالي قدر به فال نيك مي گيرم.
 
منبع: وبدا-روابط عمومي دانشگاه تعداد بازدید: 864 تاریخ درج: 1394/04/16
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal